MeganIT > blogs > view blog > [ميدان بهارستان‌، خيابان اكباتان]
روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
دلتنگم
يک‌شنبه - ۹ اسفند ۱۳۹۴

" دلتنگم "

آن قدر که مي توانم

ساعت ها زير باران قدم بزنم

بي آنکه قطره اي

خيس شوم ...

 
جستجو


ليست روزنوشت ها
آرشيو روزنوشتها
نوشته ها
گروه هاي نوشته ها


ليست نوشته ها
جستجو

آرشيو نوشته ها
مهر ۱۳۹۸
شيدسچپج
۳۰ ۳۱ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲
۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹
۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶
۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۱ ۲ ۳
فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
آخرين فتوبلاگها
قلب يخ
4
3
2
1
گروه هاي فتوبلاگ ها

آرشيو فتوبلاگها
مهر ۱۳۹۸
شيدسچپج
۳۰ ۳۱ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲
۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹
۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶
۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۱ ۲ ۳
لينکدوني
آخرين لينکها
گلهايي از جنس نور
سر بريده مرغ، علت حذف حسينيان از مرد هزار چهره
تخم‌گذاري دو پرنده در جايزه ويژه بانک!
آيا جزاير سه‌گانه ديگر ايراني نيستند
علي دايي: بعيد است به جام جهانى صعود كنيم
اولين چک گوگل
نقاشي، تنها با يك خط!

ليست لينکها
آرشيو لينکدوني
لينک دوستان
معماي PHP
جوان ايران
آشفته خواب
دنياي مينا
بازي
امکانات
تبادل لينک
ليست لينک دوستان
نظرسنجي
اگر پول پيدا کني چکار مي کني؟
از کنارش بي تفاوت رد مي شم
برش مي دارم خرجش مي کنم هر مقداري که باشه
به پليس يا مغازه هاي محل تحويل مي دم

۱۴۹۵ راي       ۶۱۱ نظر

ليست نظرسنجي ها
ساير امکانات
جستجو
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
گزارشات
مطالب سايت
نوشته ها: ۵۷۸
نظرات: ۱۰۶۶
دنبالکها: ۶
روزنوشت ها: ۱۶۲
فتوبلاگ ها: ۴۵
نظرات: ۱۱۹
دنبالکها: ۰
لينکدوني: ۱۲۶۸
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۱۷۹۸۸۵۱۹ صفحه
مشاهده امروز: ۱۲۷۳ صفحه
بيشترين مشاهده:
دوشنبه - ۳ تير ۱۳۹۲
تعداد: ۴۴۶۷۹ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۷ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
جمعه - ۲ فروردين ۱۳۹۲
تعداد: ۲۶۱ نفر
مگانيت > نوشته ها > مشاهده نوشته
چهارشنبه - ۱۸ آذر ۱۳۸۳

عمارت مسعوديه در ميان باغ عمارت‌هاي واقع در محله دولت (تهران ناصري‌) قرار داشت‌. باغ عمارت مسعوديه به دستور مسعود ميرزا، ملقب به ظل السلطان‌، فرزند ناصرالدين شاه‌، در ۱۲۹۵ ق‌، و به سركاري رضا قلي خان (ملقب به سراج الملك‌) در زميني به وسعت حدود ۴۰۰۰مترمربع و مركب از بيروني (ديوان خانه‌) و اندروني و ديگر ملحقات بنا شده است‌.
آن‌چه كه امروز تحت عنوان باغ عمارت مسعوديه باقي مانده و بيش از ۷۵سال در تملك وزارت آموزش و پرورش (فرهنگ سابق‌) بود در واقع مشتمل بر نيمه غربي مجموعه‌، يعني زميني بالغ بر ۵/۱هكتار مساحت است‌.
اين محل از سال‌هاي ۱۲۹۰ق به بعد، كه باغ عمارت نظاميه توسط مسعود ميرزا خريداري و در آن عمارات مفصلي ساخته شد، به مسعوديه شهرت يافت‌. تمام كتيبه‌هايي كه بر بناهاي امروز مسعوديه به چشم مي‌خورد، تاريخ ۱۲۹۵ق را دارد و سال ۱۲۹۰ق‌، كه مسعودميرزا از آن به نام سال ايجاد بنا يا بناهاي باشكوهش ياد مي‌كند، قابل رؤيت نيست‌.
هر چند مي‌توان تصور كرد كه بناهاي موجود كه تاريخ ۱۲۹۵ق را بر خود دارند، تنها بخشي از عمارتي هستند كه ظل السلطان طي سنوات توانمندي خود از ۱۲۹۰ ق به بعد در اين محل (نظاميه و بعداً مسعوديه‌) بر پا كرده است‌. بناهاي معروف به مشيريه و سيد جوادي‌، واقع در بخش شرقي مجموعه‌، با تقدم بر بناهاي ديوان خانه و سفره خانه (حوض خانه‌) پس از عمارت ديوان خانه و عمارت سر در اصلي (پياده‌) پيش از ساختمان جنوبي آن (واقع در شمال حياط خلوت‌) ايجاد شده است و تا كنون مشخص نشده است كه فاصله زماني (كه زياد هم نيست‌) ايجاد اين عمارت‌ها چقدر بوده است‌.
به هر حال‌، تنها تاريخي كه در بناهاي سردر اصلي‌، ديوان خانه‌، و احتمالاً ديوان شرقي عمارت مشيريه كه هر سه نام ظل السلطان را بر خود دارند، وجود دارد ۱۲۹۵ ق است‌.
جمع تعداد بناهاي مسعوديه ۴۰ باب بوده است‌. با اين تفصيل‌، هنوز مشخص نيست كه محدوده مسعوديه فضاي باغ نظاميه را نيز شامل مي‌شده است يا خير، يا اين كه آن‌چه در نقشه عبدالغفار با باغ عمارت ظل السلطان مشخص و معين شده است بخشي از باغ نظاميه بوده كه ظل السلطان از نظام الملك خريداري كرده است‌.
ظل السلطان در ۱۳۲۷ق به پسر خود وكالت داد كه خانه‌اش (عمارت مسعوديه‌) را به هر كس كه مايل باشد بفروشد.
همدم السلطنه‌، همسر جلال الدوله‌، دختر ميرزا يوسف مستوفي الممالك صدر اعظم‌، در ۱۳۲۸عمارت مسعوديه را به ازاي ۵۰۰۰۰ تومان خريداري كرد، كه در اين معامله وكيل همدم‌السلطنه شخص مستوفي الممالك بود.
در اين سند متأسفانه چهار جهت ملك مشخص نگرديده است‌، ولي همان گونه كه ذكر شد، از واحدهاي مورد معامله در عمارت مسعوديه و خارج از آن ياد شده است‌. در سند مصالحه‌اي به تاريخ جمادي الاخر ۱۳۳۷ بين همدم‌السلطنه و معين‌الممالك (تمامي كل شش دانگ‌، يك باب عمارت معروف به عمارت سردرب از عمارات مسعوديه به انضمام يك باب حياط خلوت منظم به آن و زيرزمين كه سابقاً جزء عمارت بوده و فعلاً داخل عمارت مشيرالدوله شده‌...) چند مطلب روشن است‌: اين كه رضا خان سردار سپه (رئيس الوزرا و فرمانده كل قوا) واحدهاي خريداري شده را يك سال بعد، يعني در ۱۳۴۳ق‌، به وزرات فرهنگ‌، اوقاف و صنايع مستظرفه هديه كرد. در واقع آن‌چه امروز از عمارات مسعوديه باقي مانده و به آن معروف است بخشي است كه رضا خان در ۱۳۴۲ق براي دولت از همدم السلطنه خريداري كرد.
در يك نگاه مي‌توان چنين اظهار داشت كه عمارات اصلي‌، يعني دو بناي واقع در جبهه جنوبي (ديوان خانه و حوض‌خانه يا سفره‌خانه‌) و عمارت سردر، دچار تغييرات عمده‌اي نشده‌، ولي بدنه غربي (هم جوار خيابان ملت‌) و بدنه شرقي (هم جوار حياط و باغ و باغچه يعني حد فاصل بيروني و اندروني‌) به طور كلي تخريب شده است‌.
عمارت مشيريه و عمارت سيد جوادي نيز دچار تغييراتي شده است كه بيش‌تر نشئت گرفته از تغييرات سليقه زمان (احتمالاً دوره پهلوي اول در حدود سال ۱۳۱۰) است‌، به طوري كه بازگرداندن آن‌ها به شكل اصلي چندان پيچيده نيست‌. سردر كالسكه رو اصالت خود را جز در موردي ناچيز محفوظ داشته است‌.
در فاصله سال‌هاي ۱۳۴۲و ۱۳۴۳ش‌، از عمارت مسعوديه براي مدت كوتاهي به عنوان دانشكده افسري استفاده شده است‌. دسترسي به محوطه از دو جبهه خيابان‌هاي اكباتان و ملت ميسر است‌. دسترسي‌هاي اصلي (كالسكه‌روي قديم و ماشين‌روي امروزي و پياده‌) از خيابان اكباتان و دسترسي‌هاي فرعي از خيابان ملت است‌.
محوطه مجموعه در اصل به دو بخش كاملاً مشخصي قابل تقسيم بوده است‌: محوطه شرقي كه عبارت از باغ حياط ديوان خانه و عمارت ديوان خانه بوده و محوطه غربي كه توسط ديواري مشبك از بخش شرقي مجزا مي‌شده است و به ترتيب عمارت سر در اصلي‌، حياط خلوت‌، عمارت مشير الملكي (مشيرالدوله‌) و حياط مشيري‌، عمارت و حياط سيد جوادي و عمارت (سفره خانه يا خوض خانه‌) در آن واقع شده و در امتداد آن ساختمان آبدارخانه قرار داشته‌است‌.
بدنه غربي (يعني بخش غربي محوطه‌) را بنايي سراسري و يك طبقه با زيرزمين تشكيل مي‌داده كه مشرف به خيابان ملت بوده است كه احتمالاً در دهه ۱۳۴۰ ق‌، تخريب گرديده است‌. جاي آن درخت كاري شده و نرده‌اي محوطه را از خيابان ملت جدا مي‌كند.
وزارت آموزش و پرورش از ۱۳۰۲ تا ۱۳۷۷در اين مجموعه قرار داشته است‌. هيئت وزيران در جلسه ۱۰/۱۲/۷۶بنا به پيشنهاد وزارت آموزش و پرورش و با استفاده از ماده ۱۱۴قانون محاسبات عمومي كشور مصوب ۱۳۶۲، تصويب كرد كه حق استفاده از عرصه و اعيان ساختمان قديمي وزارت آموزش و پرورش‌، واقع در خيابان اكباتان به سازمان ميراث فرهنگي كشور واگذار شود.
اين مصوبه در واقع براساس توافق وزارت خانه‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي (كه سازمان ميراث فرهنگي وابسته به آن است‌) و وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت و پس از انجام نقشه برداري و تهيه مدارك لازم‌، مجموعه به شماره ۲۱۹۰، در تاريخ ۲۷/۱۰/۷۷در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد و حريم و ضوابط آن در تاريخ بهمن ماه ۱۳۷۷ تعيين و تصويب و به مراجع قانوني اعلام شد.
عرصه مجموعه به مساحت ۱۵۶۰۰متر مربع و به صورت زمين كشيده‌اي در جهت شمال شرقي جنوب غربي و به شكل ذوزنقه است‌. ضلع شرقي آن ۵/۱۸۸متر، ضلع غربي۱۳۸/۵ متر و ضلع جنوبي ۸۶ متر است‌، با زايده‌اي (حياط آبدارخانه‌) در جنوب غربي كه چاپ خانه آموزش و پرورش در آن قرار دارد.
اين عرصه به خيابان اكباتان (معروف به درب مسعوديه‌) از شمال (شمال غربي‌)، خيابان ملت (ظل‌السلطان‌، پست‌خانه‌) از غرب‌، بناهاي ايجاد شده در عرصه حياط و اندرون در شرق و بناهاي ايجاده شده در اراضي باغ وقفي در جنوب محدود مي‌شود.
مجموعه داراي هفت كتيبه است كه دو كتيبه در سردر اصلي‌، يك كتيبه در سردر كالسكه‌رو، دو كتيبه در عمارت ديوان‌خانه و دو كتيبه نيز در عمارت مشيريه قرار دارد.
عمارت‌هاي اصلي عبارتند از:
عمارت ديوان خانه‌، عمارت سفره خانه (وجه تسميه آن بر حسب قرينه‌اي است كه در كاخ گلستان و در جوار تالار سلام كاخ موزه و تالار آيينه است‌)، حياط سيد جوادي‌، عمارت سيد جوادي‌، حياط مشيري‌، عمارت مشيرالدوله‌، حياط خلوت‌، عمارت حياط خلوت عمارت سر در پياده‌رو، عمارت سر در كالسكه‌رو، باغ ديوان‌خانه و بناهاي جديد از شمال به جنوب‌;
ساختمان آجري يك طبقه مركب از قسمت كارت زني‌، حراست‌، نگهباني‌، بانك ملي‌، پست برق‌، گل‌خانه‌، سرويس بهداشتي‌;
ساختمان سه طبقه آجري (گزينش‌);
ساختمان سه طبقه آجري (شوراي آموزش و پروش‌);
ساختمان يك طبقه آجري واقع در شمال عمارت سيد جوادي (سمعي و بصري‌);
ساختمان يك طبقه آجري ايوان دار (عكاسي و...);
انبارهاي موقت‌، بناهاي جديد يك طبقه‌، چاپ خانه واقع در شرق حياط و آبدارخانه‌، ساختمان جنوب غربي مجموعه‌.
برگرفته از کتاب اول
 

http://www.meganit.com/blogs/blog.php?code=224
تعداد مشاهده: ۸۳۴۷ - نظرات بازديدکنندگان: ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :arrow: :biggrin: :bullet_blue: :bullet_green: :bullet_tip: :confused: :cool: :cry: :eek: :evil: :exclaim: :frown: :idea: :lol: :mad: :mrgreen: :neutral: :question: :razz: :redface: :rolleyes: :sad: :smile: :surprised: :twisted: :wink:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 
نوشته هاي مرتبط
تدريس خصوصي زبان
تدريس خصوصي زبان انگليسي، راهنمايي، دبيرستان، پيش دانشگاهي و مکالمه روزمره در منزل يا محل کار شما.
تبليغات شما در مگانيت
براي نمايش تبليغ محصولات، خدمات و يا توانايي هاي خودتان در اين سايت با ما تماس بگيريد ... info@meganit.com
گروه نرم افزاري وبيليکس
برنامه نويسي سايتها و سيستم هاي نرم افزاري، مديريت سرورهاي اينترنتي و نرم افزاري و خدمات ثبت دامنه و تخصيص فضا
مراجعه به:
Webdesign and Development by Zijer & Webilix