MeganIT > blogs > view blog > [ASP يا PHP؟]
روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
دلتنگم
يک‌شنبه - ۹ اسفند ۱۳۹۴

" دلتنگم "

آن قدر که مي توانم

ساعت ها زير باران قدم بزنم

بي آنکه قطره اي

خيس شوم ...

 
جستجو


ليست روزنوشت ها
آرشيو روزنوشتها
نوشته ها
گروه هاي نوشته ها


ليست نوشته ها
جستجو

آرشيو نوشته ها
خرداد ۱۳۹۸
شيدسچپج
۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱ ۱ ۲ ۳
۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷
۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴
۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱
فتوبلاگ ها
ليست فتوبلاگها
آخرين فتوبلاگها
قلب يخ
4
3
2
1
گروه هاي فتوبلاگ ها

آرشيو فتوبلاگها
خرداد ۱۳۹۸
شيدسچپج
۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱ ۱ ۲ ۳
۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰
۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷
۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴
۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱
لينکدوني
آخرين لينکها
گلهايي از جنس نور
سر بريده مرغ، علت حذف حسينيان از مرد هزار چهره
تخم‌گذاري دو پرنده در جايزه ويژه بانک!
آيا جزاير سه‌گانه ديگر ايراني نيستند
علي دايي: بعيد است به جام جهانى صعود كنيم
اولين چک گوگل
نقاشي، تنها با يك خط!

ليست لينکها
آرشيو لينکدوني
لينک دوستان
ديکشنري فارسي انگليسي آنلاين
آشفته خواب
اولين سايت اشتراك فايل ايران
آواي ققنوس
سلطون آنلاين!!!
امکانات
تبادل لينک
ليست لينک دوستان
نظرسنجي
اگر پول پيدا کني چکار مي کني؟
از کنارش بي تفاوت رد مي شم
برش مي دارم خرجش مي کنم هر مقداري که باشه
به پليس يا مغازه هاي محل تحويل مي دم

۱۴۹۳ راي       ۶۱۱ نظر

ليست نظرسنجي ها
ساير امکانات
جستجو
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
گزارشات
مطالب سايت
نوشته ها: ۵۷۸
نظرات: ۱۰۶۶
دنبالکها: ۶
روزنوشت ها: ۱۶۲
فتوبلاگ ها: ۴۵
نظرات: ۱۱۹
دنبالکها: ۰
لينکدوني: ۱۲۶۸
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۱۷۷۵۰۰۱۷ صفحه
مشاهده امروز: ۶۶۷ صفحه
بيشترين مشاهده:
دوشنبه - ۳ تير ۱۳۹۲
تعداد: ۴۴۶۷۹ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
جمعه - ۲ فروردين ۱۳۹۲
تعداد: ۲۶۱ نفر
مگانيت > نوشته ها > مشاهده نوشته
سه‌شنبه - ۹ دي ۱۳۸۲

به طور کلي مي توانم بگويم که من با توجه به آشنايي با PHP و ASP و ASP.Net و همينطور با توجه به علايق شخصي خودم به هيچ وجه زبانهاي ASP و ASP.Net را قابل مقايسه با PHP نمي دانم. در همين مورد يک مقاله جالب توي سايت Iran PHP پيدا کردم در ارتباط با مقايسه PHP و ASP که با اجازه مديران سايت فوق الذکر اون رو اينجا براتون مي نويسم.


۷ دليل براي اينكه استفاده از PHP بهتر از ASP مي باشد
نويسنده : سيد حميد رضا هاشمي گلپايگاني ( hamid@morva.net )

مقدمه :
به دليل سٶالات زيادي كه در مورد اين موضوع شده بود تصميم گرفتم كه كمي در مورد اين موضوع تحقيق و نتيجه براي استفاده همان در سايت IranPHP.net براي استفاده همگان قرار دهم . قبلا گفته باشم كه اينها تنها برداشت هاي شخصي من در اين تحقيق مي باشد و خوشحال مي شوم كه بقيه ايرادات من را در اين تحقيق برايم ارسال كنند به دليل اينكه من تجربه كار با ASP را ندارم و همچنين بعضي اطلاعات من مربوط به ASP است و NET. را شامل نمي شود .

۱- سرعت ، سرعت ، سرعت
اولين باري كه يك كد به زبان PHP نوشتم بر روي يك كامپيوتر Pentium 166Mhz بود بر روي سيستم عامل Linux و به همراه Apache Web Server . بسيار برايم جالب بود كه چقدر كد هاي من سريع اجرا مي شوند . يعني در آن موقع با اگر شما يك Windows NT بر روي آن مي توانستيد سوار كنيد و به فرض كه IIS هم بر روي آن بالا مي آمد فكر كنم اصلا وقت Serve كردن صفحات عادي html را نداشت چه برسد به اينكه بخواهد ASP را هم اجرا كند . علتش اين است كه Microsoft از يك Technology در اجرا كردن كدهاي زبان ASP استفاده مي كند كه در آن هر موقع شما تصميم به استفاده از يك عنصر خارجي مانند VBScript, MSSQL, ODBC و خيلي چيزهاي ديگر كه در حقيقت از Engine هاي خارجي استفاده مي كنند دستور به آن Engine خارجي مي دهد و جواب بدست آمده را بررسي و براي استفاده در اختيار ادامه برنامه مي گذارد . همين رفت و برگشت و اجرا كردن Engine هاي خارجي باعث كند شدن سرويس دهي مي شود كه اين را شما به خوبي مي توانيد در استفاده از MSSQL به طرق مختلف احساس كنيد . مثلا اگر شما خود MSSQL Extentions براي استفاده از MSSQL استفاده كنيد براي يك Query مشترك ۱.۸۸ ثانيه زمان تلف مي شود و اگر همان را با استفاده از ODBC اجرا نماﺋيد زماني در حدود ۹.۵۴ ثانيه تلف مي شود كه اين خود نشان مي دهد كه ASP اينها را به تنهاﺋي اجراء نمي كند و از Engine هاي ويندوز استفاده مي كند .

۲- استفاده بهينه از Memory
در IIS4 اگر شما در يك صفحه مثلا ۲۰ بار يك صفحه را Include كنيد اين صفحه ۲۰ بار در حافظه بارگذاري مي شود و در حقيقت حافظه شما ۲۰ برابر زيادتر اشغال مي شود . البته شنيدم كه اين مشكل در ويندوز ۲۰۰۰ و IIS5 حل شده است اما بازهم براي كساني كه ASP را مينويسند و مي خواهند آنرا بر روي سرور هاي Hosting كه داراي سيستم عامل NT هستند اجرا كنند مشكل زا است و باعث كند شدن سيستم مي شود و در Load بالا مسلما مشكل زا خواهد شد. اين مشكل به طور كلي در PHP وجود نداشته و ندارد و استفاده درست از Memory در هنگام اجراي يك كد باعث شده است كه صفحات در Load بالا نيز به خوبي قابل رٶيت باشند .

۳- خرج اضافي نداريد !
مثلا در ASP اگر بخواهيد از امكاناتي نظير Encryption يا File Uploading يا ارسال نامه توسط كد برنامه استفاده كنيد بايد امكانات اضافي براي اين كار خريداري كنيد و نصب كنيد تا اين امكانات به IIS شما اضافه گردد . اين در حاليست كه در PHP همه اينها در هنگام Compile در نظر گرفته مي شوند و همگي از امكانات Standard اين زبان هستند و هيچ نصب يا خرج اضافي در كار نيست .

۴- MySQL بهترين انتخاب، بيشترين سرعت
در اينجا قصد ندارد به مقايسه MySQL و MSSQL بپردازم . اما به خاطر قدرت خارق العاده MySQL و سازگار بودن اين DBMS با زبان PHP به صورتيكه PHP اتصال به MySQL را به صورت دستورات Internally پشتيباني مي كند و حتي نياز به نصب Module اضافي براي اين كار نمي باشد ، از سرعت بسيار بالاﺋي در كار با SQL برخوردار است كه شايد بعدا در مورد MySQL مقاله اي نوشتم.

۵- نزديك بودن Syntax به ++C/C و Java
از آنجاﺋيكه اكثر برنامه نويسان از ++C/C استفاده كرده اند و بخاطر محبوب بودن بي حد Java معمولا با Syntax هاي اين دو زبان اكثرا آشنا هستند . PHP هم اكثر Syntax هاي خود را شبيه به اين زبانها انتخاب كرده است كه براي يادگيري دوباره Syntax دستورات دچار مشكل نشويد كه مسلما Microsoft اصلا برايش اين مساﺋل مشكل حساب نمي شود .

۶- رفع ايرادات ، سريع ، بي دردسر
تا حالا از Microsoft خواسته ايد كه ايرادي را در سيستمهاي خود رفع كند ؟ مسلما اگر شركت بزرگي مانند Boeing نباشيد حرف شما خيلي خريدار ندارد يا لااقل به اين زودي ها به نتيجه نمي رسيد. OpenSource بودن PHP اين امكان را به شما مي دهد كه شخصا اقدام به رفع مشكل كنيد و آنرا براي دستندركاران PHP ارسال كنيد و يا اينكه در Mailing List هاي عمومي PHP موضوع را مطرح كنيد و خواهيد ديد كه از سراسر دنيا براي رفع ايراد شما Patch ارسال مي گردد .

۷- اجرا بر روي Platform هاي مختلف
درست است كه خيلي از اين ايرادات را Microsoft رفع خواهد كرد و Technology هاي جديدتر اراﺋه خواهد كرد ( چه بسا اين Net. كه الان آمده همه را درست كرده باشد) اما يك مشكل اساسي براي ASP وجود دارد و آن اين است كه ASP بدون Windows يعني هيچ ! بدليل اينكه ASP نصفي از كدها را توسط Engine هاي ويندوز اجرا مي كند كه در سيستم عامل هاي ديگر خبري از آنها نيست . لذا ASP در سيستم عاملهاي ديگر هميشه داراي ضعفهاي بزرگي است. اما PHP به دليل آنكه توسط GNU C Compiler در همه Platform ها قابل Compile شدن است و از Engine هاي خاص هيچ سيستم عاملي براي اجراي كدها استفاده نمي كند قابليت اجرا بر روي تعدا زيادي از OS ها را داراست كه اين يك مزيت براي برنامه نويس ها محسوب مي شود .

http://www.meganit.com/blogs/blog.php?code=9
تعداد مشاهده: ۴۷۲۴ - نظرات بازديدکنندگان: ۰
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :arrow: :biggrin: :bullet_blue: :bullet_green: :bullet_tip: :confused: :cool: :cry: :eek: :evil: :exclaim: :frown: :idea: :lol: :mad: :mrgreen: :neutral: :question: :razz: :redface: :rolleyes: :sad: :smile: :surprised: :twisted: :wink:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 
نوشته هاي مرتبط
گروه نرم افزاري وبيليکس
برنامه نويسي سايتها و سيستم هاي نرم افزاري، مديريت سرورهاي اينترنتي و نرم افزاري و خدمات ثبت دامنه و تخصيص فضا
تدريس خصوصي زبان
تدريس خصوصي زبان انگليسي، راهنمايي، دبيرستان، پيش دانشگاهي و مکالمه روزمره در منزل يا محل کار شما.
تبليغات شما در مگانيت
براي نمايش تبليغ محصولات، خدمات و يا توانايي هاي خودتان در اين سايت با ما تماس بگيريد ... info@meganit.com
مراجعه به:
Webdesign and Development by Zijer & Webilix